پینت بال

پینت بال

پینت بال برای اولین بار در صحبتهای دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد در سال ۱۹۸۱ یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپهای ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود.
این ورزش برای اولین بار در صحبتهای دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد. در سال ۱۹۸۱ یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپهای ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود. این وسیله کد پیستول Nel-Spot ۰۷ نام داشت و کاملاً شبیه یک اسلحه کمری بوده با استفاده از انرژی گاز Co۲ متراکم در یک کپسول کوچک، توپهایی از جنس ژلاتین راکه پر از رنگ مایع بود را به فاصله ای صدمتری پرتاب می‌نمود. کشاورزان و دامداران از این وسیله جهت علامتگذاری درختانی که باید هرس می‌شد و دامها از فاصله دور استفاده می‌کردند.
اولین بازی پینت بال در سال ۱۹۸۱ در نیوهاپ شایر بین ۱۲ نفر دوست برگزار شد. در این اولین بازی پینت بال هر فرد هزینه خرید پیستول فل اسپات ۰۷ و Nellson Pellets (گلوله‌های رنگ) خود را پرداخت. بازی در زمینی به مساحت ۱۰ جریب انجام شد. ۱۲ پرچم در نقاط مختلف زمین قرار داده شد.
برنده بازی فردی بود که تعدادی بیشتری پرچم را جمع‌آوری کرده بود. فرد برنده یک کشاورز بود که موفق شده بود تمام ۱۲ پرچم را جمع‌آوری کند. جالب آنکه وی هیچ پینت بالی را از مارکر خود شلیک نکرده بود و هیچ پینت بالی نیز به سمت وی شلیک نشده بود. در تمام طول مدت بازی هیچ‌کس وی را ندیده بود.
در طی گذشت حدود ۲۵ سال از اولین بازی پینت بال این ورزش با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافته‌است و در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان برگزار می‌شود.
تنها در کشور ایالات متحده آمریکا حدود ۱۱ میلیون نفر به شکل رسمی به انجام این بازی مشغول اند. این ورزش براساس آمار منتشره توسط مؤسسه American Sports Data در سال ۲۰۰۴ یکی از کم خطرترین ورزش‌ها می‌باشد در حال حاضر این ورزش چهارمین Extoeme Sport از نظر تعداد علاقمند می‌باشد سالانه حدود ۸۰۰ هزار مارکرو و ۹ میلیارد عدد گلوله پینت بال در جهان فروخته می‌شود. در جهان کارخانجات متعددی به امر تولید گلوله پینت بال و تفنگ پنت بال، ماسک و البسه و وادوات مربوط به این ورزش مشغول هستند.
رنگ‌اندازی یا پینت بال یک نوع ورزش گروهی است که به‌طور کلی دو گروه از بازیکنان سعی در حذف یک دیگر با پرتاب  گلوله‌های رنگی به سمت یکدیگر  می‌کنند.
پینت بال در ایران طرفداران بسیاری دارد و در سطح حرفه‌ای هم در ایران بسیار پیشرفت داشته به‌ طوری‌ که لیگ حرفه‌ای این ورزش در ایران از سال ۱۳۸۸ تأسیس شده و تیم داتیس از ایران به عنوان تیم ملی در ۴ دوره متوالی قهرمان آسیا شده و در مسابقات بین قاره‌ای که در فرانسه برگزار شد نیز توانستند به مقام پنجم دست پیدا کنند.
تجهیزات بازی رنگ‌اندازی به نوع بازی بستگی دارند به عنوان مثال وودبال اسپیدبال یا سناریوبال و همین‌طور به میزان پولی که قرار است برای تجهیزات خرج شود. به هر حال هر بازیکن سه وسیلهٔ اصلی را باید داشته‌باشد. مارکر (تفنگ پینت بال) اولیه‌ترین وسیله بازی است که برای شلیگ گلوله پینت بال (توپ رنگی) و هدف قرار دادن بازکن تیم حریف می‌باشد. یک تفنگ باید دارای یک مخزن (هاپر) باشد که توسط ان از گلوله‌ها تغذیه شود که توسط یک کپسول هوای فشرده یا دی‌اکسد کربن برای شلیک شدن استفاده می‌کند. توپ‌های رنگی که برای نشان دادن اصابت استفاده می‌شود. توپ‌ها کپسول‌های گرد ژلاتینی حاوی پلی اتیلن گلایکول و رنگهای خوراکی هستند که مادهای رنگی غیر سمی است که قابل حل شدن در آب است. کیفیت توپ‌ها به تردی آنها ضخامت پوسته و گردی آنها بستگی دارد. توپ‌ها ی با کیفیت دارای پوستی نازک و کاملاً گرد با رنگی درخشان هستند که ویژه استفاده در مسابقات رسمی می‌باشند. ماسک محافظ چشمها و صورت :که تمام بازیکنان و داوران و هرشخصی که در محوطه و محدوده داخل زمین بازی قرارمیگیرند موظفند در تمام مدتی که در میدان بازی هستند برای حفاظت و ایمنی هرچه بیشتر خود در برابر توپ‌ها ماسک خود را بر روی صورت استفاده کنند. ماسک‌ها به‌طور کامل از چشمها دهان گوشها و سوراخ بینی حفاظت می‌کنند. ماسک‌ها برای استفاده‌های مختلف طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند مثلاً ماسکهای باشگاهی پوشیده‌تر و ماسکهای مسابقاتی کوچکتر با قابلیت شعای دید بیشتر هستند. برخورد گلوله‌های پینت بال (توپ رنگی) از فاصلهٔ نزدیک باعث کبودی می‌شود ولی با استفاده از لوازم و پوشش‌های محافظ مخصوص مشکلی ایجاد نمی‌کند. ضمناً به دلیل ترشح زیاد آدرنالین محل اصابت به نقاط غیر حساس بدن حتی از فاصله نزدیک بدون درد یا خیلی کم می‌باشد
تجهیزات بازی رنگ‌اندازی به نوع بازی بستگی دارد به عنوان مثال برای وودبال اسپیدبال یا سناریوبال و همین طور دیگر تجهیزات بازی ،بازی کنان به میزان پولی که قرار است برای تجهیزات خرج شود هزینه می کنند.

پینت بال

پینت بال فسفر

باشگاه پینت بال فسفر در کرج با داشتن کادر مجرب و دو زمین مجزا و مجهز که طبق استاندارد های بین المللی ساخته شده است و همچنین با قیمت مناسب و تجهیزات کامل جهت بازی و سرگرمی و به وجود آوردن محیطی شاد برای شما عزیزان آماده می باشد.

وسایل بازی پینت بال

مارکر پینت بال

که تفنگ بازی رنگ‌اندازی نیز نامیده می‌شود اولیه‌ترین وسیله بازی است که برای هدف قرار دادن بازکن تیم حریف توسط گلوله‌های رنگی قرار می‌گیرد.
یک تفنگ باید دارای یک مخزن باشد که توسط ان از گلوله‌ها تغذیه شود که توسط یک کپسول هوا یا دی‌اکسد کربن یا گازهای دیگر برای شلیک شدن استفاده می‌کند.

توپ‌های رنگی پینت بال

از این توپ های رنگی برای نشان دادن مکان اصابت توپ در فضا یا روی بدن افراد استفاده می‌شود. توپ‌ها کپسول‌های گرد ژلاتینی حاوی پلیتیلن کلیکون هستند که مادهای رنگی غیر سمی است که قابل حل شدن در آب است. کیفیت توپ‌ها به تردی انها ضخامت پوستشان و گردی انها بستگی دارد.
توپ‌ها ی با کیفیت دارای پوستی نازک و کاملاً گرد با رنگی درخشان هستند که قابل مخفی شدن نباشند.

ماسک یا عینک ایمنی

تمام بازیکنان موظفند در تمام مدتی که در میدان بازی هستند برای حفاظت خود در برابر توپ‌ها استفاده کنند. ماسک‌ها به‌طور کامل از چشمها دهان گوشها و سوراخ بینی حفاظت می‌کنند. ماسک‌های برای استفاده‌های مختلف طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند مثلاً ماسکهای باشگاهی پوشیده تر و ماسکهای مسابقاتی کوچکتر هستند. برخورد تیرهای بازی رنگ‌اندازی از فاصله ی نزدیک باعث کبودی می‌شود ولی از فاصله دور درد مختصری دارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند. به دلیل ترشح زیاد آدرنالین درد خیلی کم بوده و در خیلی مواقع شخص درد را احساس نمی‌کند بازی پینت بال را می توان در شمار بازی های مهیج و اذت بخش دسته بندی کرد که در سن نوجوانان  وجوانان طرفداران زیادی دارد.


پینت بال در کرج

موارد ایمنی در ورزش پینت بال

  1. همیشه ماسک به صورت داشته باشید. اگر ماسک از صورت شما افتاد، به روی زمین بخزید و صورت خود را بپوشانید. سعی کنید به داور اطلاع بدهید. به هیچ دلیلی ماسک خود را در نیاورید.
  2. انگشت خود را از ماشه دور نگه دارید مگر اینکه قصد شلیک داشته باشید.
  3. تفنگ همیشه روی ضامن است مگر اینکه آماده‌ی بازی باشید.
  4. ضامن دستگاه را تا شروع بازی روشن نگه دارید.
  5. وقتی فاصله‌ی شما با حریف کمتر از ۳ متر است، می‌توانید به‌جای شلیک، از او بخواهید که تسلیم شود. چون شلیک از فاصله‌ی نزدیک دردناک است.
  6. اگر در فاصله نزدیک مجبور به شلیک هستید، به نقاطی مثل ماسک، کفش‌ها و پشت شلیک کنید. به پشت سر، پاها و ران شلیک نکنید.
  7. به یک حریف زیاد شلیک نکنید. یک‌بار برای نابودی و بار دوم برای اطمینان شلیک کنید. بیشتر از آن برای حریف شما چندان خوشایند نیست.

پینت بال کرج چمران

ورود بازی پینت بال به ایران

بازی و تجهیزات پینت بال در اواخر سال ۱۳۸۰ توسط مهندس نیکپور از کشور کانادا وارد ایران گردید و با ساخت اولین باشگاه تفریحی سرپوشیده در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب شروع به فعالیت نمود و از همان لحظه بواسطه مفرح بودن آن، بازی پینت بال مورد استقبال جوانان و نوجوانان قرارگرفت اما صرفاً مخاطبان خاصی که توانایی پرداخت هزینه و مخارج نسبتاً بالای این بازی را داشتند امکان ورود به باشگاه انقلاب و پس از آن بازی پینت بال دارا بودند و به زبان ساده و به صورت عام بازی پینت بال بازی پولداران بود.

پینت بال در کرج
 

اطلاعات تماس باشگاه پینت بال فسفر

  کرج،بلوار ارم،بلوار آزادی،بلوار نور،میدان پلیس،بلوار ایمان،باشگاه پینت‌بال فسفر
 
 09022010020