گروه خبري : آخرین اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1397/11/02 - 11:05
كد :7

پینت بال در جهان امروز

تولد ورزش پینت بال را به شکل امروزی باید مدیون جنگلبانان آمریکای شمالی و دستگاه مخصوص نشانه گذاری درختان و دام ها به نام (پینت مارکر یا پینت گان) دانست.

تولد ورزش پینت بال را به شکل امروزی باید مدیون جنگلبانان آمریکای شمالی و دستگاه مخصوص نشانه گذاری درختان و دام ها به نام (پینت مارکر یا پینت گان) دانست. از این دستگاه جهت علامت گذاری دام ها و درختانی که باید حرس یا قطع شوند استفاده می شود .به گونه ای که با فشار گاز،گلوله حاوی مواد رنگی به موضع دلخواه شلیک می شود.

در سال 1981 عده ای از علاقمندان به ورزش با ابتکار و نوآوری تغیيراتی در این دستگاه و گلوله های آن داده و اولین شکل از بازی پینت بال را بوجود آوردند. با توجه به جذابیت این ورزش و هیجان موجود در آن و استعداد موجود این رشته در جهت افزایش قابلیت های جسمانی و توسعه مهارت های حرکتی این ورزش به سرعت در بین علاقمندان به ورزش گسترش یافت و تدوین قوانین و اصول باز، آن را به شکل ورزشی مهیج و جذاب در سطح دنیا معرفی کرد .

به گونه ای که کمتر از 2 دهه 7600 تیم پینت بال و 1400 باشگاه پینت بال درکشور امریکا پا به عرصه وجود گذاشت و بیش از 16 مجله تخصصی و 5000 وب سایت مخصوص پینت بال راه اندازی شد. هم اکنون ورزش پینت بال در بیش از 140 کشور جهان بازی می شود و تقریبا 16 میلیون ورزشکار به این رشته ورزشی مشغول می باشند. 175 دانشگاه بزرگ دنیا مجهز به زمین بازی پینت بال می باشند.

تقريبا در كليه كشور هاي اروپايي چه غربي (بخصوص فرانسه و انگلستان)و چه شرقي(بخصوص روسيه) فدراسيون پينت بال تاسيس و در هر كشور ليگ و مسابقات منظم داير گرديده است. درآمريكاي شمالي بالغ بر هفت ميليون نفر بطور منظم و پيوسته پينت بال بازي مي كنند و مهمترين ليگ و حتي تورنمنت هاي جهاني را برگزار مي نمايند.

در آمريكاي جنوبي، كشورهايي نظير برزيل، شيلي،آرژانتين، ونزوئلا، و ... پينت بال بصورت جدي دنبال ميگردد، دو كشور اول داراي فدراسيون مستقل و باقي تحت نظر فدراسيون ورزش هاي همگاني بوده ولي همگي داراي تيم ها و ليگ هاي معتبر ميباشند. در قاره آفريقا، كشور آفريقاي جنوبي پيشگام اين ورزش بوده، و در قاره كهن آسيا كشور هاي چين ، كره جنوبي و ژاپن زودتر از سايرين به آن پرداخته اند و در طي دو سال اخير با برگزاري مسابقات آسيايي در كشورهاي مالزي ، تايوان و تايلند مقدمات تشكيل اتحاديه پينت بال آسيا نيز فراهم شده است. در همسايگي كشور ما ايران، تركيه و امارات عربي متحده پينت بال مطرح و در حال گسترش مي باشد.

پینت بال در جهان امروز

ورزش پينت بال از سال 1382 زير نظر فدراسيون ورزشهاي همگاني فعاليت خود را آغاز نمود و با احداث باشگاه پينت بال توچال در سال 1384 ( بعنوان اولين زمين مسابقاتي در ايران ) بهترين شرايط فراهم شد تا تيمهاي كشورمان وارد رقابتهاي آسيايي شوند و در طي سه دوره حضور بترتيب با كسب مقامهاي سوم ، اول و اول، در نهايت قهرمان سال 2006 آسيا گردند. با توجه به پيشرفتهاي حاصله در اين مدت كوتاه توجه علاقمندان زيادي به اين ورزش جلب گرديد كه در حال حاضر حدوداً پنج باشگاه فعال در ایران وجود دارد که عبارتند از نمك آبرود ، مشهد، اراك ، كرمان و قزوين در شهرستانها و باشگاههاي توچال انقلاب ، سولار در تهران.

 
پینت بال در جهان

به ادعای صاحب نظران صنعت پينت بال ، اين ورزش اخيراً در جهان به عنوان چهارمين ورزش پر تحرک محسوب می شود و حتی از اسنو بورد نيز جلو تر زده است . يک آمار مختصر از ورزش پينت بال اين چنين نشان می دهد: تنها در امريکا شمالی تعداد 1400 زمين پينت بال وجود دارد و تيم های فعال نيز حدود 7600 تيم می باشد . تعداد 325 ليگ مسابقه نيز در امريکای شمالی وجود دارد . آخرين و مهمترين موضوع آنکه تعداد 175 دانشگاه در جهان مجهز به باشگاه پينت بال می باشند.