گروه خبري : آخرین اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1397/11/02 - 11:00
كد :6

پینت بال در مقایسه با دیگر ورزش ها

پینت بال ورزشی نو وپرهیجان است. ورزشی برپایه دومیدانی،نزدیک به تیراندازی و از آنجا که به تفکر استراتژی نیاز دارد به آن شطرنج زنده می گویند.

پینت بال ورزشی نو وپرهیجان است. ورزشی برپایه دومیدانی،نزدیک به تیراندازی واز آنجا که به تفکر استراتژی نیاز دارد به آن شطرنج زنده می گویند .در پینت بال عموماً 2 تیم که تعداد شرکت کنندگان در آن با توجه به زمین بازی قواعد و قرار دادها(سناریو ها) متفاوت است.

اصولا از 5 تا 7 نفر به بالا در برابر هم قرار می گیرند.این دو تیم بر اساس سناریوی از قبل توافق شده ماموریتی را بعهده دارند.اعضاء هرتیم حداقل مجهز به نشانه گذاری های پینت بال،گلوله های رنگی استاندارد،تجهیزات ایمنی و پوشش قابل شناسایی برای دوست و دشمن بوده و بر مبنای قانون حاکم بر زمین سایز ابزار و یا تجهیزات مورد نیاز را همراه خواهند داشت.این ورزش بر اساس نظریه حفظ بقا و بحث پیرامون غریزی یا اکتسابی بودن آن شکل گرفته است.هرچند امروزه به عنوان یک تفریح بسیار مهیج،بی نهایت کم خطر و راهی برای پالایش روح و روان از زندگی شهری و بسیاری از آلاینده های روحی در آن مورد توجه است.لیکن در کنار آن ابزاری کاملاً جدی و بسیار اقتصادی برای هرچه بیشتر ورزیده نمودن رسته های پیاده نیروهای نظامی و انتظامی کشورها نیز محسوب می شود.ورزش پینت بال در مقایسه با سایر رشته های ورزشی از هیجان و عملکرد خاصی در حین بازی برخوردار است.
در مقایسه با بسیاری از ورزشهای تیمی یا انفرادی و بر اساس زمان یک راند بازی،ورزش پینت بال(از نوع اسپید بال،ایکس بال وماشبه این ها) ورزشی بسیار سریع است. هرچند رقابت ها بصورت استاندارد زمان 7 دقیقه برای هر راند درنظر گرفته
PGPمی شود.به ندرت تا پایان یک دور به 7 دقیقه می انجامد. معمولاً زیر 3-4 دقیقه بازی به پایان می رسد.از این رو پینت بال جزء سریع ترین بازی های تیمی جهان است.

پینت بال در مقایسه با دیگر ورزش ها

سرعت در تصمیم گیری

در پینت بال گاهی تغییر تاکتیک و حتی استراتژی اولیه باید به سرعت اتفاق افتد وگرنه ممکنه شکست بخورید.حذف 1 یا 2 بازیکن می تواند آرایش میدان را بکلی بریزه به هم.از این رو در مقایسه با فوتبال یا بسکتبال که تاکتیک ها بر اساس زمان بندی،بازیکنان،موقعیت و توانایی های تیم ها درطی یک فرایند حداقل چندین دقیقه ای شکل می گیرد،سرعت تغییرات بسیار زیاد است.

دموکراتیک ترین بازی تیمی

شاید هیچ بازی تیمی در جهان رو نشه پیدا کرد که به اندازه پینت بال در گیر تبادل سریع اطلاعات و تحت تاثیر تصمیم گیری جمعی باشد.هرچند که وجود 1بازی کن میداندار(فرمانده هم میشه بهش گفت) در هر راند الزامی است.اما به این دلیل که 1 بازیکن به واسطه وجود موانع متعدد توان دیدن کل زمین را ندارد و از دیگر سو تمام بازیکنان به 1 اندازه در خطر حذف شدن می باشند،ایجاد تفکر گروهی و در خدمت تیم بودن از آموزش های غیر مستقیم و بسیار جالب این ورزش می باشد.

تمرکز و هدف در بازی

شاید یکی از مهمترین دلایلی که بعضیا به ورزش تیراندازی(مخصوصاً با کمان) رو میارن،آرامشی است که در نتیجه تمرکز بر هدف وسپس احساس پرواز با تیر وکسب لذتی که از نشاندن تیر بر هدف می آورند باشه.مطمئنا لذت این کار هنگامی که در مقابل شما فردی قرار بگیره که هدف قرار دادن شما نتیجش باشه،شما تلخ ترین لحظات حضور در برزخ جنگ را تجربه می کنید!اما اگر بدانید از اصابت این تیرها آسیب به کسی نمی رسد،خاطرات شیرین آب بازی دوران بچگی در کنار لذت از ورزش تیراندازی،1 روش توپه واسه رفع کسالت حاصل از روزمره گی های ملال آور برای شما به همراه خواهد آورد.

 ویژگی هایی که پینت بال را کاملا هیجان انگیز تر می کند

شما در نهایتاً 7 دقیقه باید با آنچنان سرعتی تصیم بگیرید،عواقب تصمیمات خود را درنظر بیاورید و بعد در تصمیمات خود اصلاحات یا تغییرات کلی و جزیی بدید و بازم این کارو تکرار کنید.که میدان هیچ شطرنجی به پای میدان بازی شما نمی رسد.

شما با هم تیمی های خود به صورت اشتراکی بازی می کنید و بازی آنها بر بازی شما اثر داره و بالعکس.انگار 10 تا14 نفر بر یک صفحه ده یا چهارده وجهی با 10 یا 14 گروه مهره همزمان بازی می کنند.اتکنیک هایی که باید در بازی پینت بال رعایت شود .

عواملی که در بازی پینت باید در نظر گرفته شوند

 ضربات در بازی پینت بال

زمانی که حین بازی یک بازیکن با گلوله های رنگی زده شده است هنگامی که گلوله رنگی اثری به اندازه سکه در هر جایی از بدن بازیکن و یا وسایل او بگذارد. در بعضی از انواع پینت بال، تعداد گلوله های شلیک شده شمرده نمی شود و یا به چندین اصابت گلوله بر روی دست و پاها احتیاج است. گرچه، در بیشتر تورنومنت های حرفه ای، تمام ضربات به شخص و وسایل او را حساب می کنند. زمانی که گلوله به بازیکن برخورد نکند اما در جایی نزدیک او بترکد و رنگ آن روی بازکن بریزد، Splatter رخ می دهد و بعنوان یک اصابت محسوب نمی شود. مگر این که اثری جامد بر روی بازیکن بگذارد.

 بررسی رنگ شدگی (Paint Checks)

اگر فکر می کنید که ممکن است تیر خورده باشید اما مطمئن نیستید، (مثلا پشتتان تیر خورده). می توانید با فریاد زدن "Paint Check" در خواست بررسی رنگ شدنتان را بکنید و نزدیک ترین بازیکن ( در تیم خودتان یا حریف) خواهد آمد و شما را بررسی خواهد کرد. اگر تیر خورده باشید، زمین را ترک خواهید کرد. در غیر این صورت هر کس به موقعیت قبلی بر می گردد و زمانی که بازیکن درخواست دهنده فریاد "Game On" سر دهد، بازی ادامه پیدا می کند.

 خروج از زمین

وقتی بازیکنی تیر می خورد، باید اسلحه اش را بالای سر ببرد و اعلام کند که تیر خورده و سریعا زمین را به سمت Dead Zone ترک نماید.
 پیروزی

وقتی یک تیم اهداف لازم را به پایان برساند، همه افرادی که هنوز در زمین هستند، باید مطلع شوند که ماسک هایشان را بر ندارند تا زمانی که سرپوش تمام اسلحه ها گذاشته شود.


 نکات ایمنی در بازی پینت بال

همیشه ماسک بزنید.در حالت مست و غیر طبیعی بازی نکنید.