گروه خبري : آخرین اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1397/10/18 - 15:45
كد :5

آیا پینت بال یک ورزش است

چه چیزهایی نشانگر ورزش است؟ داور،مجموعه ای از قوانین ،تیمهای حرفه ای و آماتور و تورنومنتها و همچنین حمایت کامل صنعت از میلیونها بازیکن،کاملا متقاعد کننده به نظر می رسد.

چه چیزهایی نشانگر ورزش است؟ 

داور،مجموعه ای از قوانین ،تیمهای حرفه ای و آماتور و تورنومنتها و همچنین حمایت کامل صنعت از میلیونها بازیکن.کاملا متقاعد کننده به نظر می رسد. پینت بال به وسیله بسیاری از مردم به عنوان ورزش شناخته نمی شود چون بسیاری از آنها نمی دانند که این بازی شامل چه چیزهایی است.

این باعث مشکلاتی برای ما پینت بالرها می شود که باید پینت بال را به عموم مردم مانند فوتبال یا بسکتبال معرفی کنیم.بسیاری سعی می کنند از مجلات و حتی از طریق برنامه هایی از تلوزیون این کار را به انجام برساند . در حقیقت سایتهای اینترنتی نیز راهی برای این کار می باشد.
در حد حرفه ای مقداری آمادگی جسمانی برای پینت بال نیازاست. همچنین این تیمها دارای استراتژی هستند وبر روی حرکات خاص و معروف تیمهای دیگر تمرین می کنند(به مانند فوتبال ووالیبال). بسیاری بر این عقیده اند که پینت بال واقعا ورزش نیست اما اگر یکبار بازی دو تیم حرفه ای بر روی زمین با موانع بادی را تماشا کنند متوجه می شود که به مانند بسیاری از ورزشها واقعا مهیج است. در پینت بال هنگامی که به فکر موقعیت و مکان خود هستند نیاز به تصمیم گیری برای حرکت دوم نیز دارید.اما درباره آنچه که پینت بال به وجود آورده پینت بال اولین بازی فیزیکی است که مرز بین زن ومرد را از بین برده است. زن و مرد می تواند  با هم بازی کنند. پینت بال ورزشی برای همه چه مرد وچه زن وازهر سن و هر گونه فیزیک بدنی.
ورزش پینت بال در زمین مخصوص و باویژگیهای خاص که مشتمل بر انواع مختلف موانع ، سنگرها و جان پناه می باشد انجام می گیرد و دارای سناریو های بسیار زیاد است که با توافق طرفین بازی می توان آن را انجام داد. روش امتیاز دهی بازی نیز با توجه به نوع سناریوی انتخابی وحتی تعداد نفرات شرکت کننده در بازی متفاوت است و در بازی های غیر رسمی می تواند کاملا توافقی انجام گیرد.ورزش پینت بال در افزایش قابلیتهای جسمانی؛ چابکی؛ انعطا ف؛تعادل؛ هماهنگی ؛ استقامت ؛ سرعت و همچنین ویژگیهای روحی وروانی بسیار مثمر ثمر بوده و به تائید بسیاری از کارشناسان امر ورزش ازبسیاری از رشته های ورزشی مناسب تر می باشد.
پینت بال از نظر سطح هیجان در رده بالای جدول ورزشهای مهیج قرار دارد.
واز نظر تنوع  در نوع  و شرایط بازی بی نظیراست.پینت بال را می توان حداقل دو نفره و حداکثر با دو تیم چهل نفره بازی کرد. هم چنین چند گروه در یک زمین، و همزمان می توانند به رقابت با هم بپردازد، ولی مسابقات رسمی  فقط با دو تیم 7،5 یا10 نفره انجام می گیرد .
 

در بازی اصلی هر تیم دارای جایگاه اختصاصی پرچم تیم، و نیز بازومند رنگی ولباس متحد الشکل تیم خود می باشد. با اعلام شروع بازی توسط داوران، هر تیم  بر اساس سناتور و تاکتیک از قبل طراحی شده اقدام  به پیشروی می کند و سعی در رسیدن به جایگاه اختصاصی تیم حریف و به تسخیر در آوردن پرچم تیم مقابل  نموده و نسبت به برگشت سریع همراه با پرچم تسخیر شده به جایگاه خود اقدام می نماید.
بدیهی است این رقابت، دو طرفه بوده و هر تیمی که بتواند پرچم را بدون هدف قرار گرفتن به جایگاه اختصاصی  خود بیاورد، برنده بازی محسوب می گردد، حتی اگر یک نفرنیزهدف قرار نگرفته باشد می تواند این کار را کرده و برنده شود، در حالیکه حتی یکی از بازیکنان تیم مقابل مورد هدف و اصابت قرارنگرفته باشند.نکته بسیار مهم در این ورزش پر هیجان که در هیچ ورزش گروهی دیگر دیده نمی شود، پرورش فکری و روحی بازیکنان است، به گونه ای
 که نهایت روحیه همکاری، فرماندهی وفرمان پذیری گروهی، مشارکت درطراحی و توجیه سناریو، تاکتیک و استراتژی گروهی در این ورزش مشهود است وبرخلاف ورزش های دیگر که اساساً بازیکنان در ضمن کار گروهی بیشتر به مطرح نمودن خود می پردازد، درپینت بال بازیکنان با درک فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی با به خطر انداختن و حذف خود، فقط به پیروزی و افتخار گروه می اندیشند.پینت بال را می توان با سناریوهای بسیار گوناگون و متنوع بازی نمود. درهر یک از  سناریوها نکات برجسته تاکتیکی وجود دارد که بازیکنان با تفکر وتمرین بیشتراین نکات راخواهد یافت. به چند سناریو در زیر اشاره می گردد، البته تعداد دیگری سناریو نیزوجود دارد. همچنین بازیکنان حرفه ای حتی می توانند به طرح سناریوهای جدید مبادرت ورزند.

تجهیزات ورزش و بازی پینت بال

همانند همه ورزشها، پینت بال دارای تجهیزات ویژه خود می باشد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1-نشانه رو(تفنگ پینت بال)

2- درپوش نشانه رو

3- ماسک ایمنی

4-لباس و پوشش استاندارد

برای راحتی بازیکنان آزاد و غیر حرفه ای باشگاهها  از لباس یکسره استفاده می کنند ولی تیم ها دارای لباسهای یکرنگ با طراحی خاص می باشند،البته برخی تجهیزات جانبی نیز می تواند بصورت سلیقه ای همراه بازیکنان باشد که بسته به نوع و شرایط مسابقه متنوع است.

از آن جمله می توان به محافظ گردن، دستکش، خشاب اضافی، محافظ سینه و ...اشاره نمود.

انواع مکانها برای انجام بازی پینت بال:
 


1-با موانع طبیعی

2-   زمین باکف پوش گرانولی با موانع مصنوعی

3-   زمین آسفالت با موانع بادی

4-   سالن سرپوشیده  با موانع مصنوعی

اهداف طرح:

-ایجاد فضای سالم و مفرح برای استفاده خانواده ها – تیم ها – گروهها و ....

-اشتغال زایی و استفاده از جوانان مستعد

-سوق دادن قشر جوان به سوی ورزشهای پر نشاط

-تخلیه هیجانات جوانان و فراهم آوردن ساعاتی پر از شور و اشتیاق

ویژگیهای انحصاری ورزش پینت بال:

1-   امکان بر گزاری این ورزش در زمینهای مختلف (خاکی، چمن، جنگلی و......

2-   عدم نیاز ضروری به سالن یا ساختمان خاص و امکان اجرا در محیط باز

3-   امکان استفاده برای گروه های سنی بالای 11 سال بدون داشتن مهارتهای خاص

4-   هیجان فوق العاده و تخلیه انرژی جوانان

5-   امکان استفاده ی بانوان از این ورزش به خاطر داشتن پوشش اسلامی و کامل

6-   امکان استفاده از این ورزش در تمام ساعات شبانه روز با استفاده از نور افکن

ابعاد زمین و وسایل مورد نیاز پینت بال

1-اندازه استاندارد زمین این ورزش این ورزش 38*47 متر می باشد که می توان آن را در زمینهای بزرگتر و کوچکتر نیز برگزار نمود.

2- اسلحه این ورزش مارکر (نشانه رو ) نام دارد که در مدل های مختلف وجود دارد.

3- موانع اصلی این ورزش بانکر نام دارد که بنابر سلیقه می توان از موانع طبیعی نیز استفاده نمود.

4-لباسهای استاندارد این ورزش ساخت کشورهای  مختلف می باشد