لباس پینت بال 

رنگ پیراهن بازیکنان دو تیم با هم متفات است . جنس این پیراهن ها نباید از پارچه های لیز یا جذب کننده ی مایعات باشد . میزان پوشش نیز به دمای هوا بستگی دارد ؛ مثلا در صورتی که دمای هوا کمتر از 10 درجه ی سانتی گراد باشد ، بازیکنان می توانند از سه لایه لباس استفاده کنند .

لباس پینت بال 
وسایل مورد نیاز بازی پینت بال 

اسلحه پینت بال 

پس از کشیدن ماشه ، گاز به گلوله فشار می آورد و گلوله بیرون شلیک می شود . ماشه ی این اسلحه با نیروی مکانیکی و الکترونیکی کار می کند .

گلوله های ژلاتینی 

نس این گلوله ها از مواد ژلاتینی است که در تهیه ی رنگ های مواد خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند . در آن ها مواد سمی وجود ندارد .

ماسک محافظ پینت بال 

استفاده از این ماسک که از سر و صورت بازیکنان محافظت می کند ، در تمام زمان بازی اجباری است . در صورتی که مسابقه ی پینت بال در محیط باز و بدون تور محافظ برگزار شود ، تماشاگران نیز موظف به استفاده از ماسک محافظ اند .

تخلف در پوشش  

استفاده از کفش هایی که استوک فلزی دارند ، ممنوع است . بازیکنان اجازه دارند از دستکش هایی با لایه های محافظ و همچنین کلاه کاسکت هایی استفاده کنند که فقط سر و صورت را می پوشانند . در صورتی که هنگام مسابقه مشخص شود بازیکنی قوانین را رعایت نکرده است ، از مسابقه اخراج خواهد شد .

برخی از اصطلاحات  مورد استفاده در بازی پینت بال 

Overshooting

به تیراندازی بیش از حد به حریف از روی دشمنی یا تصادفی Overshoot گفته می‌شود. در مسابقات حرفه‌ای برای شلیک بیش از حد معمولا با توجه به قوانین ترنومتر جریمه ‌هایی در نظر گرفته می‌ شود که پنالتی نامیده می‌شوند.

سرازیری نواخت تیر

رمپینگ از خصوصیات بسیاری از تفنگ‌های الکترونیکی است جایی که پس از شلیک‌ های بسیار زیاد و سریع و یا بالای حد آستانه نواخت تیر توسط بازیکن انجام شود. اسلحه شروع به شلیک بسیار سریع تر از ماشه می ‌کند. رمپینگ عموما در بسیاری از میادین ممنوع است مگر در برخی از مسابقات خاص آنهم در شرایط خاص.

محل آغاز حمله بازیکنان

پینت بال عموما به دو صورت بازی می‌شود یکی در زمین های تجاری که برای بازی نیاز به پرداخت ورودی است و زمین ‌های شخصی که هرکدام می‌ توانند شامل زمین‌ های بسیار متنوعی با اندازه‌ ها و طرحواره‌ های متنوعی باشند. یک زمین می‌ تواند شامل بسیاری از موانع طبیعی یا مصنوعی باشد که می ‌توان آن ها را به صورت یک محیط خاص جنگلی یا شهری کرد و یا حتی می‌تواند شامل محتوایی تاریخی باشد. میدان‌ های کوچکتر همانند زمین ‌های اسپید بال یا زمین‌ های مسابقات می ‌تواند شامل موانع وسنگر هایی به صورت باد کردنی باشد. میادین تجاری می ‌توانند شامل امکاناتی چون حمام، مناطق تفریحی، قفسه مسئول نگهداری وسایل پر کننده‌های مخازن‌های هوا و رستوران باشند.

سطوح مختلف بازی پینت بال 

ورزش پینت بال در سه سطح تفریحی، سناریویی و قهرمانی و در فرمت رسمی و غیررسمی انجام می شود. در بازی تفریحی، داشتن تجربه قبلی برای بازیکن ضرورت ندارد و هر شخص آماتوری می تواند در آن بازی کند. گروه های دوستی و خانوادگی برای سرگرمی و ایجاد ساعتی خوش و خاطراتی ماندگار از این سطح استقبال خوبی دارند.

انجام قوانین بازی پینت بال 

بازی‌های منظم توسط داوران بررسی می‌ شوند. آن ها کنترل می‌ کنند که ایمنی بازیکنان حفظ شوند و قوانین بازی انجام شوند. هنگامی که بازیکنی توسط رنگ علامت زده شود آن ها او را از بازی به بیرون فرا می‌خوانند البته رقابت دهندگان انتظار خروجی رسمی و با افتخار را دارند.